8 fíglů, jak přežít zimu bez nemocí

1. Pomocník z domácnosti: Olivový olej
Jak pomáhá: Zvláčňuje popraskané ruce a rty

Předtím, než vyjdete do zimy, potřete si ruce a rty olivovým olejem. Funguje také obyčejné máslo či margarín, ale na rozdíl od olivového oleje se tak dobře nevsáknou.

2. Pomocník z domácnosti: Váleček
Jak pomáhá: Zahřeje nohy

Jeden z nejjednodušších způsobů, jak se zbavit studených nohou je masáž válečkem. Jezděte jím po chodidlech po dobu 3 minut. Váleček má ještě jeden blahodárný vliv. Pomůže vám natáhnout šlachy, takže se vám bude snáze chodit po vánočních nákupech.

3. Pomocník z domácnosti: Kuřecí polévka
Jak pomáhá: Zmírňuje příznaky nachlazení

Při nachlazení pijte nejen dostatek tekutin, ale dopřejte si i dva talíře kuřecí polévky denně. Většinu infekcí dýchacího ústrojí způsobuje produkce bílých krvinek, kterým se říká neurophily, ty zvyšují produkci hlenu. Kuřecí polévka zabraňuje tvorbě neurophilů.

4. Pomocník z domácnosti: Láhev horké vody
Jak pomáhá: Posiluje imunitu

Kdykoliv cítíte, že na vás »něco leze«, přiložte láhev s horkou vodou k vašemu hrudníku. Přesně pod hrudní kostí se nachází brzlík, který vytváří T-lymfocyty, buňky, jež jsou základem obranných funkcí organismu. Teplem jejich činnost posílíte.

5. Pomocník z domácnosti: Láhev whisky
Jak pomáhá: Likviduje bolest v krku

Někteří odborníci doporučují kloktat whisky s vodou. To by bylo ale zbytečné plýtvání. Úplně nejlepší je whisku vypít. Připravte si ozdravný nápoj. Vymačkejte půlku citronu, přidejte trochu horké vody, lžíci whisky a lžičku medu. Pokud nepijete alkohol, kloktejte slanou vodu.

6. Pomocník z domácnosti: Žvýkačka bez cukru
Jak pomáhá: Udržuje v kondici uši

Zánět uší patří k nepříjemným bolestem. Bohužel patří k častým nemocem zimního období. Při chřipce se smrkáním dostává hlen i do ušní trubice. Podle vědců se ale riziko, že onemocníte zánětem ucha snižuje o polovinu, žvýkáte-li pětkrát denně. Akt žvýkání totiž posouvá hlen z ucha. Sladidlo xylitol, které se dává do žvýkaček bez cukru navíc napadá bakterie, které problém způsobují.

7. Pomocník z domácnosti: Polštář navíc
Jak pomáhá: Ničí kašel

Pokud trpíte kašlem, určitě vám neuniklo, že váš stav se v noci zhoršuje. Je to proto, že se řasinky, kterým se říká cilia a které se vyskytují kolem plic a průdušek, narovnají a nemohou posouvat vrstvu hlenu. Hlen se pak hromadí, což způsobuje kašel. Když si hlavu podepřete polštářem navíc, chloupky zůstanou v původním stavu. Pokud netrpíte hlenovým kašlem, ale spíše suchým a šimravým kašlem, zkuste si dát prst do ucha a lehce jím zatřást.

8. Pomocník z domácnosti: Žárovka
Jak pomáhá: Zlepšuje náladu

V zimě se častěji cítíme pod psa. Nedostatek sluníčka snižuje hladinu hormonu štěstí serotoninu. Minutové cvičení s žárovkou vám jej pomůže doplnit. Sedněte si do místnosti, ve které můžete zhasnout. Vezměte posuvnou lampu s 60wattovou žárovkou. Posaďte se metr od lampy, ujistěte se, že ji můžete zhasnout z místa, na němž sedíte. Rozsviťte lampu a dívejte se do ní jednu minutu. Pak ji zhasněte, zavřete oči a soustřeďte se na záblesk světla, které máte před sebou, dokud nezmizí.

 

■  Vlhké ponožky proti rýmě
První pomoc na ucpaný nos? Zkuste své nohy nejprve ponořit do horké vody, potom namočte pár ponožek do studené vody, vyždímejte je a dejte si je na nohy. Přes ně si oblečte ještě pár čistých a suchých ponožek a šup do postele. Vlhké ponožky zlepší krevní oběh, což pomůže i vašemu ucpanému nosu.

■  Aspirin proti lupům
Rozpusťte 3 aspiriny ve vašem šamponu. Lupů se tak zázračně zbavíte, aniž byste si museli kupovat speciální drahé kúry.

■  Vyfoukejte ušní maz 
Uši si na chvilku vyfénujte. Stačí pár sekund a maz se rozpustí.

■  Bramborou proti ječnému zrnu
Bramboru dejte do mikrovlnky, rozpulte ji a zabalte do hadříku. Když vychladne tak, že je možné ji vzít do ruky, přidržte ji u oka na 10 minut.

■  Jahody proti flekům na zubech
Třete zuby jahodou. Přírodní kyseliny pomáhají vyčistit skvrny na zubech.

■  Smích vyléčí střeva
Dobrá nálada léčí. Dokonce i vaše střeva. Smích z plna hrdla jim zajistí dokonalou masáž.

■  Čokoláda na krk
Pokud vás škrábe v krku, zkuste čokoládu. Theobromine, který obsahuje kakao, totiž potlačuje nervové senzory a tím mírní bolest v krku.

■  Zrníčka proti zápachu z úst
Nepříjemného zápachu z úst se zbavíte žvýkáním kávových zrnek.

■  Čaj pro voňavé nohy
Louhujte dva sáčky čaje v půl litru vody po dobu 15 minut. Výluh zřeďte dvěma litry vody a ponořte do něj nohy na 30 minut.

■  Na třísky mýdlem
Směs mýdla a hnědého cukru umístěte na náplast. Přiložte na třísku. Do rána je pryč.

■  Bramborou proti únavě
Nakrájejte umytou a oloupanou bramboru a na noc ji ponořte do sklenice studené vody. Vodu z brambory ráno vypijte.

■  Kečup pro blondýnky
Pokud vaše vlasy kvůli chloru v bazénu zezelenaly, potřete je kečupem a na 30 minut zabalte do fólie. Poté je opláchněte. Červené barvivo z kečupu zelenou zneutralizuje.

■  Koupel proti bolehlavu 
Ponořte si nohy do horké vody. Krev vám bude proudit do nohou a tlak, který je v hlavě, zmizí. Při úporné bolesti přidejte do vody rozemletá hořčičná semínka.

■  Korek proti krvácení z nosu
Sedněte si nad umyvadlo a dejte si špunt mezi zuby. Nebo na zadní stranu krku přiložte svazek studených klíčů. Náhlý chlad způsobí, že se stáhnou krevní cévy ve vašem nose.

■  Banány na bradavice
Jednou denně po koupeli přikládejte na bradavice vnitřek z banánové slupky. Po týdnu bude bradavice měkčí a zmizí bolest, po dvou týdnech se viditelně scvrkne. Po léčbě, která by měla trvat maximálně 6 týdnů, úplně zmizí.

■  Máslo proti škytavce
Snězte lžičku burákového másla.

■  Na bolest hlavy s tužkou
Většinu bolestí hlavy způsobuje napětí svalů. Až bolest udeří, dejte si tužku mezi zuby. Nekousejte! Odpočinou si obličejové svaly a bolesti se zbavíte. Pro ještě větší úlevu otočte hlavou čtyřikrát na každou stranu. Pomůže také, když vypijete šálek silné kávy.

■  Čajový sáček na afty 
Dejte si do pusy navlhčený sáček s čajem. Vydržte pět minut. Pokud máte opar, přiložte jej na opar.

■  Med na ranky
Malé ranky a škrábnutí se lépe zahojí, když je pokapete trochou medu. Med je antiseptikum, které pomůže vaše zranění očistit. Med působí protizánětově a ranka se bude rychleji hojit.

■  Soda na plísně
Přidejte do trochy vody lžíci jedlé sody a namažte si tím prsty u nohou. Opláchněte je, usušte je a poprašte kukuřičnou moukou.

■  Zubní pasta na štípance
Štípanec potřete co nejrychleji zubní pastou. Nebude vás svědit a nenateče.

                                                 

Skvrny

rady při čištění skvrn: Skvrny v domácím prostředí odstraňujeme jen v ojedinělých případech, když máme jistotu, že skvrnu odstraníme. Skvrny čistíme okamžitě jak se skvrna utvoří. Skvrnu okamžitě několikrát vymyje čistou teplou vodou. Než použijeme čisticího přípravku, musíme jej předem vyzkoušet a to tak, že se pokusíme vyčistit skvrnu stejného původu na nepotřebném kousku z podobného materiálu a nebo na nefunkční a nebo nepohledové části. Teprve pak přistoupíme k čištění. Podložíme znečištěné místo utěrkou nebo složeným sacím papírem. Tak odstraníme spolu s nečistotami i rozpouštědlo. 

Skvrny po čokoládě: 
Použijeme benzín. Po uschnutí vykartáčujeme 
Skvrny po zmrzlině: 
Látku, na které jsou zmrzlinové skvrny, ponoříme na půl hodiny do studené vody, pak potřeme tekutým pracím prostředkem a vypereme. 
Skvrny po vejcích: 
Skvrny se nechají zaschnout a potom se čistí teplým vodným 1,5 procentním roztokem boraxu; nakonec se vymyjí horkou vodou 
Skvrny od ovoce: 
skvrny od ovoce potřete čerstvě vymačkanou citronovou šťávou, nechte působit a pak vyperte v teplé vodě. 
Skvrny po kečupu: 
Použijeme roztoku vody a octa 
Skvrny po vosku: 
Na skvrny od vosku položte savý papír a přejeďte teplou žehličku, vosk se vsákne do papíru. 
Skvrny po krvi na papíru: 
Vyčistí se tak, že se bílý škrob rozmíchá s malým množstvím vody na l1istou kaši, nanese se na skvrnu a nechá se na ni delší dobu působit. Po vyschnutí a odstranění kaše má skvrna zmizet. 
Skvrny po plísni na kožených předmětech: 
Vyčistíme roztokem : 80 ml vody se smíchá s 20 ml zředěného roztoku peroxidu vodíku a 20 ml čpavku. Skvrna se potře roztokem a za hodinu se důkladně vymyje vodou. 
Skvrny po kafi: 
Namočíme do chladného mléka, pak vypereme 
Skvrny neznámého původu: 
Pokud nevíme, od čeho skvrny vznikla, tak ji nejprve čistíme vlažnou vodou. Jestliže zpočátku mizí, ale po chvíli už se nemění, tak pokračujeme s teplejší vodou, trocho mýdla nebo pracího prostředku. Zaschlé skvrny nejdřív uvolníme glycerinem a pak postupujeme stejně nebo použijeme čpavkovou vodu se špetkou soli. Vyzkoušet můžeme i líh. 
Skvrny po červeném vínu: 
Třeme solí a pak vypereme ve studené vodě 
Skvrny po krvi na dřevě: 
Skvrny krve na dřevě se odstraňují potřením 3procentním roztokem peroxidu vodíku s několika kapkami čpavku (roztok při tom šumí). Skvrny na hladkém dřevě lze smývat i velmi zředěnou kyselinou sírovou. 
Skvrny po olejové barvě na skle: 
Smíchá se louh sodný, mazlavé mýdlo a 'Čpavek a skvrna se touto směsí navlhčí. Louhem se vyschlé skvrny změkčí, načež je lze snadno odstranit nožem. 
Skvrny po olejové barvě na kožených předmětech: 
Čerstvé skvrny po olejové barvě se dají odstranit různými rozpouštědly: benzínem, terpentýnovou silici, trichlóretylénem; nakonec' se vymyjí teplou vodou s mýdlem 
Skvrny od asfaltu: 
skvrny čistíme trichloretylénem, benzínem, koncentrovaným saponátem. Jinak: Pevnou vrstvu dehtu zaschlou na povrchu textilie opatrně odstraníme nahřátým nožem. Ztvrdlou vrstvu můžeme před mechanickým odstraňováním změkčit tukem, teplým olejem nebo vazelínou. Pak se zbylý dehet a tuk použitý k jeho změkčení odstraní benzínem, perchlorethylenem nebo terpentýnem. Při použití terpentýnu je nutné dočištění pomocí benzínu. Zbytky dehtu a tuk je nutno odsávat do savé podložky. Po odstranění skvrny textilii dobře vypereme nebo necháme chemicky vyčistit. 
Skvrny po žvýkačce: 
Skvrny po žvýkačce třeme ledem a pak se odlepí 
Čerstvé skvrny po olejové barvě na tkaninách: 
Použijeme benzínu, trichlóretylénu, terpentýnové silice nebo její náhražky. 
Skvrny od bonbónů: 
skvrny od bonbónů zbavíme tuku pomocí benzínu nebo perchlorethylenu a na skvrnu necháme působit čpavkovou vodu. Textilii pak vypereme ve vlažné vodě s přídavkem pracího prostředku. 
Skvrny po medu: 
Promyjí se horkým vodným roztokem sody. 
Skvrny po krému na boty: 
Skvrny po krému na bílých stolech, křeslech apod. se, vytírají hadříčkem namočeným v benzínu nebo trichlóretylénu. 
Různé skvrny na železe, mědi a kamenech: 
Skvrny se odstraňují roztokem 10 g uhličitanu amonného ve 100 ml vody. Skvrna se důkladně vytře tímto roztokem a vymyje se čistou vodou. 
Skvrny po stolním oleji: 
Čerstvé skvrny po pokrmovém oleji se vyčistí benzínem, trichlóretylénem, chloridem uhličitým, terpentýnovou silicí. 
Skvrny po rzi na mramoru: 
Mramorové desky se nejprve očistí od mastné špíny organickým. rozpouštěd1em (benzínem, trichlóretylénem). Potom se na desku působí horkým 5procentním vodným roztokem vinného kamene a 5 % ním vodným roztokem octanu sodného. Je možno také použít horkého roztoku pyrosiřičitanu sodného. Tvoří se přitom rozpustná sůl, která se dá snadno vymýt. 
Skvrny po tuku na papíře: 
Skvrny po tuku se odstraňují např. benzínem, chloridem uhličitým, trichlóretylénem 
Skvrny po ostružinách: 
Použijeme citron a sůl střídavě jeden po druhém 
Skvrny po sazích: 
Vytírají se čerstvým chlebem. Skvrna se může také dobře vyčistit mýdlem. Skvrny po sazích lze odstranit i kašičkou z benzenu á bílé hlinky nebo z trichlóretylénu a bílé hlinky. Po vyschnutí pasty se její zbytek vydrobí a vykartáčuje. 
Skvrny po tuku na kožených předmětech: 
Tukové skvrny se vyčistí kaší připravenou z benzínu a srážené křídy. Po vyschnutí kaše se ulpěný zbytek důkladně setře. 
Skvrny po tuku na parketách: 
Tukové skvrny se odstraní kaší připravenou z benzínu a bramborové mouky, Po vyschnutí se ulpěný zbytek odstraní nožem. 
Skvrny po trávě: 
Použijeme líh a vypereme v roztoku čistícího prostředku 
Skvrny po petroleji na papíře: 
Odstraníme je tak, že papír se skvrnou držíme nad malým plaménkem ve vzdálenosti 20-30' cm. Po několika minutách se petrolej z papíru odpaří. Stejně dobře se skvrny odstraní, jestli-že se pokryjí pijavým papírem, který se přežehlí horkou žehličkou. 
Skvrny na tkaninách od mléka: 
Skvrny na tkaninách způsobené mlékem vyčistíte pod tekoucí vodou se saponátem. Teplota vody nesmí překročit 40 stupňů, jinak dojde ke sražení bílkovin. 
Skvrny po rtěnce: 
Použijeme líh a pak ručně vypereme 
Skvrny po inkoustu: 
Pokapeme čerstvou citrónovou šťávou a pak čpavkem (někdy pomůže i líh).