Švestkový džem

Potřebujeme:

900-1000 g švestek, 100 g vlašských ořechů, 1 dcl červeného vína nebo hroznového džusu, 500 g želírovacího cukru ( 2:1 )

Jak na to:

Švestky opereme, vypeckujeme a buď najemno nakrájíme nebo jednoduše rozmixujeme (ne uplně na kaši). Dáme do kastrolu a přidáme nasekané nebo pomleté ořechy, víno a cukr. Za míchání uvedeme do varu. Vaříme 3 min. Pak nalijeme do čistých sklenic, zavičkujeme a otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

 

Výborný rybízový džem

Potřebujeme:

1 kg prolisovaného rybízu, 800-900g krystalového cukru, 1/4 l vody, 500g ovoce (višně, meruňky, zahradní, nebo lesní jahody a maliny)

Jak na to:

Opraný rybíz otrháme ze stonků, rozmačkáme jej a sítem prolisujeme do kamenného kastrolu a povaříme 20-25min. 

V jiném kastrolu povaříme studenou vodu s krystalovým cukrem na III stupeň (viz fórum Začínáme od píky¨Jak se vaří cukr¨). Do vařeného cukru přidáme pecek zbavené, očištěné různé ovoce a povaříme po 2min. 

Potom je vyndáme pomocí drátné sběračky na mísu a cukr v němž se ovoce vařilo, nalijeme na povařený prolisovaný rybíz a vaříme vše 10-20min. načež přidáme povařené celé ovoce a vaříme vše dalších 10min. 

Potom džem nalijeme do rumem vypláchnutých, nahřátých sklenic a dobře je uzavřeme.

 

Jednoduchý rybízový džem

Potřebujeme:

Na 1 svařovací dávku: 4 větší sběračky šťávy z umletého rybízu, 3 stejné sběračky krystalového nebo pískového cukru (je-li rybíz sladší, 5 sběraček rybízu a 3 sběračky cukru)

Jak na to:

Rybíz omyjeme a umeleme na odšťavňovacím strojku. Vzniklou šťávu zpracováváme po výše uvedených dávkách. Do širšího kastrolu, nejlépe teflonového, dáme 4 sběračky šťávy z umletého rybízu a vaříme cca 10 minut, potom přidáme 3 sběračky cukru a vaříme cca 8 minut. Lžičkou kápneme vzniklý rosol na talířek a když zrosoluje (kapka ztuhne a neteče), naléváme do malých skleniček a ihned uzavřeme víčky. Necháme vychladnout pod froté ručníkem a po vychladnutí ukládáme. Takto připravený džem vydrží několik let. Velmi dobré je, když se do červeného rybízu umele i část rybízu černého. 
Po otevření se džem může rozředit trochou rumu, promíchá se a maže se na různé moučníky (linecké pečivo, dorty, perníky apod.).


Jahodovo-rybízový džem

Potřebujeme:

750 g jahod , 250 g červeného rybízu , 1 bal. želírovacího cukru Extra 2:1

Jak na to:

Jahody omyjeme , zbavíme stopek a nakrájíme na malé kousky. Rybíz omyjeme , zbavíme stopek a spolu s jahodami a cukrem vložíme do hrnce a za stálého míchání přivedeme k varu a vaříme asi 3 minuty. Uvařený džem ihned plníme do přpravených sklenic , které uzavřeme a na 5 minut otočíme dnem vzůru. (Náplň stačí na 4 sklenice po 350 ml.)

 

Meruňkový džem

Potřebujeme:

na 4 sklenice po 250 g 
1 kg omytých o vypeckovaných meruněk, 500 g želírovacího cukru (2 : 1), 4 cl meruňkového likéru

Jak na to:

Meruňky nakrájíme na kousky, s cuk­rem dáme do hrnce, promícháme, při­kryjeme a necháme asi 4 hodiny táh­nout. Směs za stálého míchání zvolna uvedeme do varu a 4 minuty prudce vaříme. 

Vmícháme likér a ještě horký džem plníme do sklenic, opatříme víčky twist a na 5 minut je obrátíme dnem vzhůru.

 

Ostružinový džem

Potřebujeme:

2 kg ostružin, 1 kg pískového cukru, 8 g kyseliny citrónové

Jak na to:

Ostružiny očistíme, 1/2 kg dáme stranou a zbylou část prolisujeme na mlýnku. Přidáme cukr a vaříme asi 15 minut. Potom přidáme zbytek celých ostružin a vaříme do zhoustnutí. Nakonec vmícháme kyselinu citrónovou. Horkým džemem plníme skleničky, dobře je uzavřeme a obrátíme dnem vzhůru.

 

Džem z jahod a karotky

Potřebujeme:

800 g jahod, 300 g karotky, 1 ČL skořice, špetka nastrouhaného muškátového oříšku, 300 g želírovacího cukru, 1 ČL kyseliny citronové

Jak na to:

Jahody opláchneme a podusíme. Očištěnou a opláchnutou karotku podlijeme trochou vody, podusíme, rozmixujeme a přidáme k jahodám. Hmotu doplníme kořením, postupně přidáváme i cukr a kyselinu citronovou a prudce vaříme, až se část šťávy odpaří. Džem naplníme do skleniček, upevníme víčky a sterilujeme: sklenice o objemu 200 ml - 20 minut při 85 °C.

 

Jahodový džem

Potřebujeme:

1kg jahod (po přípravě), 1 sáček Gelfixu (20g, klasik 1+1), 1125g cukru krupice (krystal)

Jak na to:

Jahody očistíme, omyjeme, necháme okapat,nakrájíme nadrobno a nakonec si odvážíme 1kg. Z odváženého množství cukru odebereme 2 lžíce a smícháme s Gelfixem, přidáme do hrnce s ovocem a dobře zamícháme. Vše uvedeme za stálého míchání do varu. Když hmota vaří klokotem, přidáme zbývající cukr. Opět přivedeme do varu a za stálého míchání necháme vařit klokotem 1 minutu. Hmotou plníme připravené sklenice po okraj, víčka uzavřeme a ihned obrátíme. Necháme 5 minut stát dnem vzhůru. 
Mělo by to vyjít na 6 přesnídávkových skleniček.

 

Banánový džem

Potřebujeme:

600 g banánů, 100 g citronů, 500 g cukru, 3 dl vody

Jak na to:

Cukr rozpustíme ve vodě a svaříme. Na povrchu sebereme pěnu a jemný kal, přidáme oloupané a nakrájené banány a asi 30 minut za stálého míchání na středním ohni vaříme do husta. 

Nakonec přidáme šťávu z vymačkaných citronů. Džem má být tak hustý, aby z vařečky pomalu stékal. 

Hotový, ještě horký džem dáváme do vypařených skleniček, zavíčkujeme a uložíme do chladu. 

Příloha: 
opečené toustíky

 

Meruňkovo-angreštový džem

Potřebujeme:

1/2 kg zralých meruněk, 1/2 kg angreštu, 3-4 PL rumu, 1/2 cukru, 1 sáček želírovacího přípravku

Jak na to:

Vypeckované meruňky spolu angreštem umeleme. 
V hrnci vše přivedeme k varu a vaříme 5 až 10 minut. Postupně přidáváme cukr smíchaný se želírovacím přípravkem. Podle návodu na přípravku povaříme. Na závěr promícháme s rumem a horké plníme do skleniček. 
Naplněné skleničky uzavřeme a 15 min sterilujeme při 85°C.

 

Melounový džem

Potřebujeme:

příprava cca 25 minut, na 4 sklenice: 1 kg melounu, 250 g broskví, šťáva ze 2 citronů, 1 kg želírovacího cukru, 40 ml vodky

Jak na to:

Meloun pokrájíme na osminky, semínka vybereme. Odkrojíme slupku, dužinu pokrájíme na větší kousky a rozmixujeme. 

Broskve dáme do mísy, přelijeme vařící vodou, necháme stát 1 min. Ochladíme, oloupeme, rozpůlíme a vypeckujeme. 

Broskve pokrájíme na kostky. Spolu s citronovou šťávou, želírovacím cukrem a vodkou dáme do hrnce. Za stálého míchání vaříme 4-5 min. Přidáme rozmixovaný meloun a prudce vaříme další 4 min. 

Horký džem naplníme do připravených sklenic, které těsně uzavřeme (například zavařovací fólií a ozdobnou stužkou, máme-li v úmyslu vlastní výrobek někomu věnovat). 

Tip: Jestliže sklenice zavíráte gumovými kroužky, používejte jen zcela bezvadné. Předem je navlhčete, lépe drží.

 

Borůvková povidla

Potřebujeme:

1kg borůvek a 500g krystalového cukru

Jak na to:

Pěkné, přebrané, lehce oprané borůvky rozvaříme a necháme do druhého dne. 

Poté je svaříme do husta, přidáme cukr a znovu svaříme až zhoustnou. Horká povidla nalijeme do horkých sklenic s patentním uzávěrem a vystydlá uzavřeme. 

Rozvařené borůvky můžeme také prolisovat, dát do malých skleniček s patentním uzávěrem a použít jako zavařeniny. Je výborná na různé placky.

 

Švestková povidla

Potřebujeme:

3a1/2 kg švestek,3/4 kg cukru, 2dcl octa

Jak na to:

3 a půl kg švestek vyloupat do pekáče husáku, zasypat 3/4 kg cukru a zalít necelými 2 dl octa. Nechat 24 hodin stát, potom můžeme umlít nebo rovnou dát do trouby a zapnout zespoda naplno. Když začnou vařit, stáhnout teplotu na 50°C a nechat asi 4 hodiny propékat. Nemíchat. Plnit horké do suchých sklenic a zavíčkovat.

 

Hrušková povidla

Potřebujeme:

na 3 kg hrušek použijeme, 500 g jablek a 500 g sypkého cukru

Jak na to:

Hrušky s jablky omyjeme, oloupeme, odstraníme jadřince a nakrájíme na kousky. Dáme je do hrnce a rozvaříme na hustou kaši, přidáme cukr a ještě chvíli povaříme. Směs vložíme do sklenic, upevníme víčky a sterilujeme 20 minut při teplotě 85 stupňů.

 

Jablečná povidla

Potřebujeme:

10 l oloupaných jablek, 1 kg cukru,4 lžíce octa,skořice,kyselina benzonová nebo sorbová

Jak na to:

Na dno hrnce se dá ocet a cukr,na to přidáme nakrájená a oloupaná jablka. Když se rozvaří a zhoustnou dáme půl kávové lžičky skořice a na špičku nože kyselinu benzovou nebo sorbovou. Vařící povidla promícháme a ještě horké plníme do teplých sklenic a dáme pod víčka. Sterilujeme asi 20 minut na 85 stupňů. Pozor musí se stále míchat připalují se ke dnu. .

 

Višňový džem

Potřebujeme:

200 ml vody ,300 g cukru, 2 Vanilínocé cukry Dr.Oetker, 1 Gelfix Super 3:1 Dr.Oetker, 800 g vypeckovaných višní 6 lžic rumu

Jak na to:

Višně rozmixujeme,smícháme s vodou,cukrem,Vanilínovým cukrem a Gelfixem Super a přivedeme k varu.Vaříme cca 6 minut. Na 4 sklenice po 350 ml

 

Jeřabinový džem s hruškami

Potřebujeme:

na 2 sklenice po 500 ml, 1 kg jeřabin, 1 litr octa, 750 g hrušek, šťáva z 1 citronu, 1 kg želírovacího cukru

Jak na to:

Jeřabiny dáme na 24 hodin do mrazicího boxu. Zalijeme octem a litrem vody a necháme 12 hodin táhnout. Octovou vodu slijeme, jeřabiny zalijeme asi 2 litry vody a 20 minut povaříme. Rozvařené jeřabiny protřeme sítem. Hrušky oloupeme, vykrájíme jádřince a na­krájíme na malé kostičky, zalijeme 100 ml vody, vaříme asi 5 minut a poté propasírujeme. 500 g jeřabinového pyré a hruškový protlak smícháme s citronovou šťávou a cukrem. Vše uvedeme do varu a vaříme asi 4 mi­nuty. Horké plníme do sklenic.

 

Pomerančový džem

Potřebujeme:

1 kg pomerančů, 750 g cukru, 1 dl koňaku

Jak na to:

Pomeranče dobře omyjeme kartáčkem, oloupeme kůru, zbavíme větší části bílé dužiny a vaříme ji doměkka postupně ve třech vodách (vždy slijeme a dáme čistou vodu). Dužinu zbavenou jader nakrájíme, podlijeme vodou a zvolna vaříme. Pak přidáme cukr (kdo nerad hořkou chuť, může před přidáním cukru zbavit ovoce bílých nitek a kůžičky na pasírovacím cedníku). Dodáme na nudličky nakrájenou uvařenou kůru a svaříme do hustá. Nakonec přidáme koňak. Džem plníme za horka do nahřátých skleniček.

 

Jahodovo-banánový džem

Potřebujeme:

700g jahod, 300g banánů, 1 lžička kyseliny citrónové Dr.Oetker, 1 extra želírovací cukr 2:1 Dr.Oetker

Jak na to:

Omyté jahody a oloupané banány nakrájíme nadrobno a navážíme. Ovoce,kyselinu a cukr v hrnci smícháme a za stálého míchání přivedeme k varu. Necháme 5 minut povařit-opět za stálého míchání, sejmeme z plotýnky, sebere případnou pěnu a ihned plníme do sklenic,uzavřeme a 5 minut necháme stát na víčku. Z této dávky jsou tak asi 4 sklenice po 250ml,ale já je dávám do sklenic od větší majolky nebo tatarky.

 

Šípkový džem

Potřebujeme:

na 2 sklenice po 500 ml - 800 g šípků, 500 g jablek, kůra a šťáva z 1 chemicky neošetřeného pomeranče, 500 g želirovacího cukru (2 : 1)

Jak na to:

Šípky zbavíme stopek a pečlivě zba­víme bubáků, omyjeme, necháme okapat, překrájíme napůl, vydlabe­me semínka a s 250 ml vody vaří­me asi 20 minut doměkka. Hmotu protřeme sítem a odvážíme 500 g šípkového pyré. Jablka oloupeme, vykrájíme jádřince a rozdělíme je na malé kostičky. V hrnci smíchá­me jablka se šípkovým pyré, cukrem, pomerančovou šťávou i ků­rou a uvedeme do varu. Vaříme zvolna asi 3 minuty. Horké plníme do sklenic a ihned uzavřeme.