Bavorské vdolečky

Potřebujeme:

500 g polohrubé mouky, 30 g droždí, 80 g másla, 70 g pískového cukru, špetka soli, 1/4 l mléka, 2 - 3 žloutky, 1 PL rumu, citronová kůra, vanilkový lusk, sádlo nebo olej na smažení, švestková povidla na plnění, pokrouhaný tvrdý tvaroh, trochu moučkového cukru na posyp, šlehačka na zdobení.

Jak na to:

Do misky dáme droždí, posypeme 1 KL cukru a měchačkou mícháme tak dlouho, až se droždí rozpustí. Pak přidáme asi 100 g mouky, 1/8 l vlahého mléka a rozmícháme v řidší těsto - kvásek. Povrch kvásku posypeme moukou, zakryjeme ubrouskem a dáme kynout.

Do mísy dáme zbylou mouku, přidáme sůl, zbylý cukr a citronovou kůru. Uprostřed mouky uděláme důlek a dáme do něj zkynutý kvásek. Žloutky rozkvedláme ve zbylém vlahém mléce, postupně je za stálého míchání přiléváme k mouce, nakonec přidáme řídké vlahé máslo a vše zpracujeme v těsto. Nezapomeneme přidat rum. Dobře propracované těsto poprášíme na povrchu moukou, zakryjeme ubrouskem a necháme kynout. Po zkynutí těsto srazíme opětovným mícháním a dáme znovu kynout.

Zkynuté těsto vyválíme na pomoučeném válu na placku silnou asi 1 cm a okrouhlým vykrajovačem na koblihy vykrajujeme kolečka - vdolky.

Vdolky dáme na ubrousek posypaný moukou a necháme znovu kynout. Uprostřed vdolečků promáčkneme důlek. Pak vdolečky smažíme zakryté pokličkou v kastrole ve vyšší vrstvě rozpáleného tuku. Když se spodní strana vdolků dozlatova vysmaží, obrátíme a bez pokličky dosmažíme. Osmažené vdolky dáme na ubrousky odsát tuk. Následně důlky plníme povidly, nastrouhaným tvrdým tvarohem, zdobíme šlehačkou a pocukrujeme.

Obměna: naplněné a posypané vdolečky můžeme přelít kysanou smetanou nebo jogurtem.

 

Vdolečky jako z pohádky

Potřebujeme:

250 g měkkého tvarohu, 100 ml mléka, 1 PL pískového cukru, 15 g droždí, trochu polohrubé mouky, sůl, 1 vejce, moučkový cukr na posypání.

Jak na to:

V misce utřeme žloutek s měkkým tvarohem, cukrem a špetkou soli. Přidáme ve vlažném mléce rozmíchané droždí a tolik mouky, aby vzniklo tužší těsto. Necháme vykynout a z vykynutého těsta tvoříme vdolečky, které vkládáme do vroucího tuku a smažíme dozlatova. Odložíme je na papírový ubrousek, který odsaje přebytečný tuk. Ještě horké vdolečky posypeme cukrem a podáváme teplé i studené.

Do těsta můžeme přidat rozinky nebo drobně pokrájené kandované ovoce, např. ananas, papáju. Vdolečky můžeme potřít zavařeninou, ozdobit kopečkem šlehačky a posypat nastrouhaným tvrdým tvarohem.

Bramborové koblížky a vdolky našich prababiček

Potřebujeme:

Bramborové kobližky: 600 g mouky, 300 g vařených šťouchaných brambor, 40 g másla, 60 g cukru, 1 PL rumu, citr. kůra droždí, trochu mléka (udělat kvásek) 
Bramborové vdolečky: 1 kg brambor vařených strouhaných, 500 g mouky, 1 vejce, trochu mléka a 20 g kvasnic

Jak na to:

Kobližky 
Z droždí a trochy mléka a cukru udělat kvásek. Přidat ostatní suroviny. 
Zadělat těsto. Nechat vykynout. Rozválet. Vykrájet koblihy.Smažit na vyšší vrstvě oleje. 

Vdolečky 
Z mléka a kvasnic se udělá kvásek. Smíchá s ostatním, udělá se tuhé těsto. Nechá vykynout. Rozválí a vykrájí se lívance. Péci na lívanečníku.

Domácí vdolky sypané mákem

 

Potřebujeme

1/2kg hladké nebo polohrubé mouky, 1 větší vařený brambor, kostička droždí, mléko, asi 5dkg cukru, 2 vejce, 8dkg Hery, sůl, mák.

Jak na to:

V hrnku si z 1 kostky droždí připravíme v trošce vlažného mléka s cukrem kvásek . Když kvásek nabyde, vlijeme ho k mouce, přidáme nastrouhaný brambor, 1 vejce, cukr, sůl, rozpuštěnou Heru a dle potřeby vlažné mléko. Zaděláme vláčné těsto - pokud je řidší, přidáme mouku, pokud je hustší, zředíme mlékem. Na teplém místě necháme kynout. Když je těsta asi 2x tolik, vyklopíme ho na vál a tvoříme malé bochánky, které klademe na olejem či Herou vymaštěný plech. Bochánky potřeme rozšlehaným vajíčkem, posolíme a posypeme mákem. Upečeme dočervena a ještě teplé poťukáme kostičkou Hery.

 

Bramborové vdolečky

Potřebujeme:

450 gramů polohrubé mouky, 2 vařené brambory, 50 g krystalového cukru, 30 gramů Hery, 3/8 litru mléka, 25 gramů droždí, 1 žloutek, švestková povidla, tvaroh na strouhání, tuk na plech, sůl.

Jak na to:

Prosetou mouku osolíme, osladíme, přidáme jemně nastrouhané brambory, mléko promíchané s rozpuštěným tukem a žloutkem a vše zpracujeme v nepříliš tuhé těsto. Vypracované těsto posypeme trochou mouky, přikryjeme utěrkou a necháme kynout. Z vykynutého těsta vykrajujeme lžící stejně velké kousky, tvoříme bochníčky a necháme ještě na pomaštěném plechu vykynout. Pak je roztlačíme rukou na vdolečky, po stranách omastíme a upečeme je v předehřáté troubě. Upečené vdolečky natřeme povidly a posypeme tvarohem.

Jihočeské jablkové vdolky

Potřebujeme:

400 g hl.mouky, 2 žloutky, 4 PL rozpuštěného sádla, 20 g droždí, voda /nebo mléko/ podle oka /asi 2dcl/, sůl, cukr asi 2 hrstky, 3 PL rumu. Náplň : jablka,vanilkový cukr, skořice/mohou být i rozinky/.

Jak na to:

Zaděláme klasické kynuté těsto, které po vykynutí srazíme a necháme ho vykynout ještě jednou. Potom vykrajujeme kousky větší polévkovou lžící, těsto roztáhneme jako na buchty a naplníme jablky se skořicí, pečlivě uzavřeme, dáme na vymazaný plech asi 5cm od sebe a necháme opět vykynout, pak pomašlujeme smetanou /nebo vejcem/ a posypeme mákem, pečeme ve vyhřáté troubě do růžova.

 

Kynuté těsto na buchty,vdolky,koláče

Potřebujeme:

1 kg pol. mouky, 1 vejce, 1 kostka droždí, 1 prášek do pečiva, 1 dcl oleje, špetka soli, lžíce cukru, asi 0,5l vlažné vody nebo mléka

Jak na to:

Všechno dáme do mísy, neděláme kvásek, droždí rozdrobíme. Vymícháme a dáme kynout. Nejlepší je toto těsto dělat v hnětači.Na vdolky nebo koblihy, přidat do těsta rum.

 

Rychlé vdolky

Potřebujeme:

250g hladké mouky, 1 balíček prášku do pečiva, 1vanilkový cukr, 4 vejce, 250g tvarohu, 3 lžíce rumu, trochu soli, citrónová kůra

Jak na to:

Vypracujeme hladké těsto, lžící vykrajujeme malé vdolky a na mírném ohni smažíme. Hotové můžeme obalit v moučkovém cukru s vanilkou.

 

Vdolky z jogurtu

Potřebujeme:

2 bílé jogurty, 1 vejce, 8 lžic polohrubé mouky, 1 vanilkový cukr, 1 lžičku sody, džem, 1 bílek, 1 lžíci moučkového cukru

Jak na to:

Jogurt s vajíčkem dobře utřeme, přidáme vanilkový cukr a mouku a ještě spolu vyšleháme. Na pánvi s jamkami postupně z obou stran na mírném ohni pečeme vdolky a ukládáme je na teplé místo. Vdolky po dvě spojíme džemem a vršek ozdobíme sněhem vyšlehaný z bílku s cukrem, případně i s trochou džemu.

 

Vdolky-jednoduché a nesmažené

Potřebujeme:

1/2kg polohrubé mouky ( já dávám - 250 g celozrnné hladké mouky, 125g bílé hladké mouky, 125g polohrubé mouky ) , špetka soli, 50 g cukru (dávám třtinový), vanilkový cukr, 1kostka droždí, 2 žloutky, 1 dcl oleje, 1/4 l mléka. Rozpuštěné máslo na pomazání. Marmeláda, zakysaná smetana, či strouhaný tvaroh

Jak na to:

Všechny sypké suroviny smícháme, rozdrobíme droždí, promícháme. Mezitím si mírně ohřejme mléko, nesmí být horké, jen mírně teplé, aby nám těsto hezky kynulo(zhruba teplé asi tak, abyste ho mohli klidně pít). Do sypké směsi přidáme žloutky, olej, mléko a zpracujeme v hladké těsto, které se nechytá na vařečku. Případně použijeme kuchyňský robot. Přikryjeme utěrkou a dáme na teplé místo vykynout. Cca po půl hodině je těsto vykynuté (záleží na teplotě, kde máme těsto), děláme malé placky, které klademe na plech vyložený pečícím papírem. Troubu si předehřejeme na cca 180 stupňů. Placky pomažeme rozpuštěným máslem a vložíme do trouby. Když už placky hezky vyběhnou a jsou lehce hnědě chycené, můžeme vyndavat. Hned je potíráme z obou stran máslem( nemusíme), natíráme marmeládou, dáme zakysanou smetanu či strouhaný tvaroh a je hotovo.

 

Pařené vdolky se sirupem a ořechy

 

Potřebujeme:

500 g polohrubé mouky, sůl, 25 g droždí, 60 g tuku, 80 g moučkového cukru, 2 žloutky, cca 3,5 dl mléka; Na polití: 2,5 dl mléka, 40 g másla, 2-3 lžíce řepného sirupu, ořechy na posypání.

Jak na to:

Z uvedených surovin vypracujeme těsto, které necháme dobře vykynout. Potom je vyválíme na plát o síle 2 cm, formičkou ve tvaru šišky vykrojíme vdolky, vložíme je na vymaštěný plech a dáme ještě kynout. Vykynulé vdolky trochu stlačíme a v dobře vyhřáté troubě upečeme z obou stran. Potom je dáme do mísy, zalijeme vřelým mlékem promíchaným s rozpuštěným máslem a řepným sirupem, opatrně promícháme a posypeme pomletými ořechy. 

Příprava řepného sirupu: 
Cukrovou řepu dobře očistíme, umyjeme a oloupeme. Potom ji nakrájíme na plátky, dáme do hrnce, zalijeme vodou a uvaříme doměkka. Vodu přiléváme podle potřeby. Když je řepa uvařená, vodu scedíme, řepu postupně vymačkáme přes plátno a všechnu vodu, kterou takto získáme, přidáme ke scezené vodě. potom směs uvaříme do husta. 

Poznámka: 
Z 10 kg cukrové řepy získáme 1 až 1,25 l sirupu.